Kříž se nachází v Sezemicích - Počaplech na polní cestě ze Sezemic směrem na Kunětice. Polní cesta navazuje na ulici Ke Křížku. Z místa je pěkný výhled na Kunětickou horu i okolí Sezemic.Kříž nechali…
Ohradní zeď s nikami či výklenkovými kapličkami, ve kterých jsou umístěny reliéfní polychromované desky křížové cesty, patří mezi nejzajímavější památky východočeského Koclířova. Tyto desky na…
Ohledně původu pojmenování obce se objevuje řada teorií, ať již od toho, že se zde ve velkém bělilo prádlo, nebo že písčité břehy řeky Orlice, když plně vyschly za suchých období, tak na dálku zářily…
Oblast sníženiny mezi pohořím Králického Sněžníku (n V) a Orlickými horami (na Z) se odborně nazývá Mladkovské sedlo a vlastně celé široké údolí, které se táhne od jihu (Štíty) až na sever ke Kladsku…
Tato hřbitovní kaple v Koclířově je menší historizující stavbou z roku 1836 a tvoří poslední - tedy čtrnácté - zastavení zdejší Křížové cesty. Kaple Božího hrobu je vestavěna do jižní části hřbitovní…
Koclířov je sice jen vískou při někdejší česko-moravské zemské hranici, ve které žije 750 obyvatel, ale zajímavých památek zde najdeme více než dost. Jednou z nich je unikátní vstupní brána zdejšího…
Mezi hřebečskou vyhlídkou U tety a kaplí sv. Josefa najdeme nenápadnou, ale velmi zajímavou památku z období baroka. Podle většiny informačních pramenů se jedná o hraničník zemské hranice Čech a…
Nejzajímavější památky Boršova u Moravské Třebové jsou spojeny se zdejším kostelem sv. Anny a hřbitovním areálem kolem něj. To platí také o krytém schodišti z roku 1849 a pozdně gotickém sousoší…
Kostel sv. Anny v Boršově u Moravské Třebové je sice nezpochybnitelnou dominantou této dříve samostatné obce s šesti stovkami obyvatel, ale přesto ho snadno přehlédnete. Tento zdánlivý protimluv…
Tato lokalita byla osídlena již v mladší době kamenné. Soudí se, že sama obec vznikla během tzv. lánové kolonizace ve 2. polovině 13. století a její jméno je odvozeno od německého osobního jména…