Fara se v této osadě nacházela již ve 14. století, neboť zdejší kostel sv. Jana Křtitele byl zmíněn jako farní již v letech 1384 a 1414, ale plebánie tu byla již před rokem 1350, kdy byl dopsán popis…
Původní vojenský hřbitov se nacházel na části dnes neexistujícího kopce Rožberku, jenž dříve patřil k Pouchovu. K jeho zřízení došlo v roce 1787, kdy zanikl předem jmenovaný vrch, který byl použit na…
Pojmenování této vodní plochy pochází od toho, že vznikla nedaleko královéhradeckého vojenského letiště a jeho radiolokačního naváděcího stanoviště. Přímo je vklíněna mezi starou cestu a současnou…
Výklad původu pojmenování této obce nalezneme v knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. I. díl. A-H" od prof. Antonína Profouse:"1. Dohalice (v Dohalicích, do Dohalic,…
Stejně jako v okolních obcích bylo též v Dohalicích pomýšleno na vybudování pomníku padlým spoluobčanům. Již v prvních letech republiky byl založen fond na jeho zřízení, ale od té doby se nic v tomto…
Na různé pamětihodnosti bohatá obec Dohalice má i jednu památku, jež nestála původně na jejím katastru, několikrát se stěhovala a má spojitost se sousední obcí Sadovou, protože je vzpomínkou na dnes…
Původně se v těchto místech nacházel cukrovar, který byl zrušen v roce 1924. Následně tu fungovala filiálka Rolnického družstva skladištního a výrobního v Hradci Králové. Právě sem byla situována…
Autorem myšlenky na vybudování pomníku T. G. Masaryka byl ruský legionář Václav Kodet, který s ní vyrukoval v jedné ze schůzí „Jednoty vojenských gážistů mimo hodnotní třídu“ v Pardubicích (v…
Ohledně původu pojmenování této obce je nejlépe využít knihu "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. IV. díl. S-Ž" od prof. Antonína Profouse, který nám v ní představuje…
Vápenský kostel byl jako farní uveden poprvé v popisu pražské dicéze, který byl sepisován od roku 1350 na základě nařízení prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Tehdy náležel pod…