Již na konci války se přetřásala v obecním výboru možnost zřízení pomníku všem ze zdejší obce padlým mužům, a to již za starostování Václava Tomáška, který stál v čele obce již od roku 1906, ale za…
První zmínka o vsi pochází z roku 1366, ale Mokrovousy jsou ve skutečnosti ještě mnohem starší. Pravidelné osídlení tu bylo minimálně v době bronzové, což dokazují nálezy při rozšiřování železniční…
Od dávných dob měly Mokrovousy 2 mlýny, jež byly poprvé listinně zaznamenány v 16. století, ale jejich existence musela být mnohem starší a někteří doboví autoři uvažovali, že oba fungovali jako…
Mlynář z Kopidlna Ferdinand Kozák koupil roku 1879 v dražbě za prusko-rakouské války v roce 1866 rozstřílený dřevěný mlýn Karla Fiedlera, který bylo nutno státe přestavovat a zlepšovat novými stroji,…
V nádražní budově v České Třebové se nachází pamětní deska obětem nacistické okupace v letech 1939-1945 z řad železničních zaměstnanců. Deska čítá celkem 51 jmen.
Půvabné barokní sousoší Krista loučícího se s matkou vzniklo na počátku 18. století a najdeme ho na „slepé koleji“ Jevíčské ulice, mezi moravskotřebovským zámkem a kamenným mostem přes řeku Třebůvku.…
Tato zajímavá drobná „kulisová“ stavba vedle kamenného mostu přes Třebůvku bývá označována jako výklenková kaple i empírový chrámek s trojúhelným štítem. Známá je ovšem hlavně pod označením Povodňové…
Situace s hospodařením s vodou v krajině nabývá dnes velkého významu, a to hned ze dvou důvodů. Hlavním problémem se stává její nedostatek, který vznikl tím, když se na přelomu 19. a 20. století…
Jahnův kámen je nevelký skalní útvar nacházející při turisticky značené cestě z Moravské Třebové k rozhledně Pastýřka na vrcholu kopce Pastvisko. Svým způsobem se jedná hlavně o památník a je…
Barokní sousoší Kristus na hoře Olivetské je nejstarší součástí moravskotřebovské křížové cesty, vzniklo v roce 1718 a všeobecně se předpokládá, že se jedná o prácí pocházející z dílenského okruhu…