Návštěvníci mohou ve třech místnostech shlédnout model středověkého osídlení města – hrazeného kostela, faksimile kosteleckého kancionálu, písemné doklady cechů, živností, spolků. Vystaveny jsou drobné archeologické exponáty, informační panely s fotografiemi nalezišť a mapami, doprovodnými texty, schématy a kresbami a jeden z nejbohatších žárových hrobů v imitovaném prostředí jeho naleziště. Část expozice je věnována dílu kosteleckého rodáka, akademického sochaře a medailéra Zdeňka Kolářského.
VíceNa hradě může navštívit např.: hradní galerii, Sloupovou síň, Panský přijímací salon, Dámský hudební salon, výstavu strašidel Šárky Rusínové, hradní kuchyni, expozici středověkého práva útrpného Aleše Drašnara nebo Dům zbrojnošů.
VíceNechte se zlákat na cestu kolem světa. Zcela nová expozice Muzea v Moravské Třebové Vám takové putování umožní. Zažijete vzrušení z poznávání dalekých krajů společně s cestovatelem Ludwigem Holzmaisterem, někdejším mecenášem muzea. Uvidíte unikátní historické sbírky, které si ze svých cest přivezl. V expozici se setkáte s předměty z Indie, Barmy, Tibetu či Japonska. Raritou jsou 4 samurajské meče, jeden dokonce s čepelí z 15. století, které ochraňuje japonský mnich Komusó. Vrcholem vašeho zážitku bude setkání s egyptskou princeznou Hereret, která žila před bezmála třemi tisíci lety. Díky počítačovému tomografu a 3D technologii spatříte její skutečnou podobu. Jde o první mumii v České republice, u které odborníci provedli 3D vizualizaci. Nechybí rakev s mumií ani animace její tváře. Unikátní interaktivní a multimediální expozice, oživená zvukovými efekty vám nabízí neopakovatelný zážitek.
VíceProhlídkový okruh představí to nejzajímavější ze zámku - unikátní zámecké divadélko, figurální sgrafita, reprezentační sály a expozici historických klavírů a dochovaných kulis ze zámeckého divadélka.
VíceJedinečná interaktivní a multimediální expozice Vás zavede do laboratoře Mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře Ladislava Velena ze Žerotína. Laboratoří Vás provedou tajemní alchymistovi pomocníci a když se na Vás usměje štěstí, získáte elixír věčného mládí. Seznámíte se nástroji praktické alchymie – křivulemi, alembiky, athanory, dózami, tavící pecí, a podobně. Na vlastní oči uvidíte strážce alchymistovy laboratoře - Golema, zažijete magické alchymistické pokusy, nahlédnete do Žerotínova horoskopu narození a rozpoznáte bohatou alchymistickou symbolikou.
VíceVýstava je situována do starobylého podzemního prostoru bývalé černé kuchyně, která sloužila obyvatelům zámku už před více jak 500 lety. Od požáru z roku 1842, kdy byla část zámku přestavěna, tak našel tento zajímavý prostor nové využití. Tato expozice je věnována především geologickému vývoji - a to jak celkovému vývoji planety Země v jednotlivých epochách, tak vývoji Moravskotřebovského regionu, tedy na oblasti jejíž pomyslnou osu tvoří pásmo Hřebečského hřbetu. Můžete se těšit například na třetihorní žraloky, kteří tu žili před milióny let a zůstaly tu po nich zkaměnělé zuby, tak i na celou řadu dalšch zkamenělin. K vidění tu jsou i ukázky hornin z našeho regionu, který je z geologického hlediska velmi zajímavý.
VíceTato expozice ukazuje styl života našich předků. Přibližuje jejich každodenní život, tak vzdálený našemu současnému způsobu existence. Návštěvníci mohou nahlédnout do instalace obytné selské jizby s typickým venkovským nábytkem a komory se zemědělským pracovním náčiním a dávným mandlem. Ve zdejším kraji se hodně pěstoval len a tkalo lněné sukno. Návštěvníci si prhlédnout tkalcovský stav a udělat si představu jak "snadná" byla práce tkalců. Kromě tkalcovského stavu mohou vidět další nástroje našich předků na výrobu sukna a plátna, jako jsou kolovrátek, vochle, drhlen, mědlice, lamač lnu, pověstné motovidlo či mandl. Za zhládnutí stojí i různé truhlice.
Více